"Spolkový dům" s "Knihovnou"

 

Zde najdete informace o akcích, pořádaných Obecnickou knihovnou.

K podrobnějším informacím se dostanete v nabídce MENU vlevo.

Akce na Březen :

5.3. (pondělí) - 16.00 - 17.00h.
Rodinko vyprávěj - rodiče, prarodiče či strýčkové a tety přijdou se svými ratolestmi a společně si povypráví, popřípadě počtou pohádky...

6.3.(úterý) 18.00 hodin 
Beseda - Zapomenuté osudy - povídáním nás provede paní Martina Bittnerová.

14.3.(středa) - Dopoledne 2.kolo rec.soutěže pro MZŠ
Odpoledne MDŽ (OD 14.00 HODIN)

15.3.(čtvrtek) - 18.00hodin
Přednáška na téma: " Zázračná moc kamenů" - povídání povede paní Mgr Hana Szabad.

29.3.(čtvrtek) 17.00 - 18.00 Bečánovská kraslice - přijďte si vytvořit velikonoční kraslici - budeme soutěžit o nejlepší kousek  co s sebou? Vyfouknutá či plastová vajíčka, případně techniku, kterou budete chtít tvořit a samozřejmě dobrou náladu. Jinak v knihovně bude připraveno několik možných technik a barev - např. ubrousková technika, vosky, bavlnky, lepidla apod + malé pohoštění. 

V průběhu měsíce byla ve spolkovém domě vyhlášena soutěž v básničkování na téma „Vánoční nálada.“ Úkolem v soutěži bylo vymyslet a napsat básničku. Zúčastnily se děti 1.stupně místní základní školy. Početná porota, ve složení místních babiček, vybrala tři nejlepší díla. Děti pak své básně ještě před porotou přečetly a dostaly ceny.  Zde jsou tři vítězné básně :

            1. Místo – Sárinka Oktábcová:

Vánoční nálada

Cinkají nám zvonečky,

provoní nám domečky.

Dneska máme stromečky,

Pod stromečkem dárečky.

Rozsvítí nám světýlka,

Dědy berla Mrazilka.

Ježíšek nám do domu,

Přinese dobrou náladu.

 

2. Místo Tomášek Šilhan:

Vánoce přicházeji

Vánoce přicházejí, děti se smějí.

A táta křičí, že je náledí.

Na youtube jsou vánoční speciály,

Vánoční nálada panuje mezi námi.

Rolničky cinkají,

Andělé koledy zpívají.

Pod stromkem jsou dárečky,

K obědu jsou párečky.

 

3.Místo Barunka Soukupová, Eliška Lacmanová Nikol Pondělíčková:

Vánoční rýmy:

Dneska máme štědrý den,

Dneska se nám splní sen.

Máme hezké domečky,

Zazvoní nám zvonečky.

Napečeme vánočky,

Budeme mít rolničky.

Krásné Vánoce všem. 

 

 

 

Nové akce ve spolkovém domě:

Čtenářský kroužek  -  Každé pondělí v čase 15.00 – 16.00 hodin. Vždy v pondělí se sejdou děti nebo i dospělí v knihovně, kde si budou číst jakoukoli knihu. Ke čtení všichni dostanou svůj deníček, kde si budou zapisovat nebo malovat své poznatky, které přečetly. Součástí kroužku můžou být i různé texty a pracovní listy. Na konci června pak bude vyhodnocen „Nejlepší čtenář.“ S prvním kroužkem začínáme již v pondělí 5.února.

 

Maminko, babičko, rodinko vyprávějte pohádky. – Vždy první pondělí v měsíci v čase 16:00 – 17:00 hodin. Akce určená dětem a rodičům . Hromadné vyprávění popřípadě čtení pohádek. Pohádkování bude spočívat v tom, že se sejdou rodiče s dětmi a rodiče budou vyprávět nebo číst (s dramatizací) všem ostatním pohádky. Vypravované pohádky mohou být klidně vymyšlené -  fantazii se meze nekladou. Děti mohou jen poslouchat nebo si pohádky kreslit. Začínáme v pondělí 5.února.

 

Turnaj ve vědomostních hrách – vždy první čtvrtek v měsíci v čase 16.00 – 17.00 hodin. Turnaj pro rodiče s dětmi. Všichni se společně sejdeme a zahrajeme si buď nějaký kvíz      nebo různé vědomostní hry. Ten nejlepší hráč si na konci turnaje odnese cenu a titul „Chytrák týdne.“ Začínáme ve čtvrtek 8. února.

 

Akce v lednu a další měsíce:

25. 1. Proběhne ve spolkovém domě přednáška na téma : Magie v každodenním životě. Přednášku povede zkušená lektorka Mgr. Hana Szabad. Že nevíte o co půjde? Nebojte se přijďte se podívat a nechte se vtáhnout do magického vánku. Začínáme v 18.00 hodin.

 

2.2. Proběhne cestopisná prezentace na téma Maroko. Povídáním o Maroku Vás provede mladý pán Zdeněk Vávra, který procestoval právě zmiňované Maroko křížem krážem. Začínáme v 18.00hodin.

 

6.2. Recitační soutěž -  v dopoledních hodinách proběhne v knihovně recitační soutěž, kdy děti 1. Stupně místní základní školy budou recitovat básně před porotou.

 

9.2. Levadnulová dílnička : V pátek proběhne levandulové tvoření – šití pytlíčků s levandulí. Dílničku povede zkušená paní učitelka Mgr. Jana Pokorná, která Vás naučí jak správně šít a plnit ony voňavé levandulové pytlíčky. Cena na zajištěný materiál činí  50 Kč / osoba. Začínáme ve 14:00hodin.

 

Akce pro děti mimo spolkový dům :

1.2. Dětský pyžamový ples –Společně se sejde školní družina, mateřská škola a ostatní dětičky v místní staročeské hospodě. Pyžama nebo masky v pyžamu vítány! Začátek ve 13.00 hodin.

 

18.2. Dětský maškarní ples -  Všichni se sejdeme na sále staročeské hospody. Maska a dobrá nálada nutná! Přijďte si zatrsat a zasoutěžit. Začínáme ve 14:00 hodin.

 

 

 

V prosinci (6. 12.) se v knihovně konala beseda s panem ilustrátorem a zároveň autorem Vojtěchem Juríkem, který vystupuje pod pseudonymem „ V Hrsti.“ Beseda byla velice zajímavá a poutavá. Vojtěch tvoří spíše pro děti, ale i pro dospělé se kousek najde. Do knihovny jsme od něj pořídili několik knížek. Tak kdo má chuť si od něj něco přečíst nechť si zajde knížečku vypůjčit.

Ve středu 13.12. od 18.00 hodin proběhlo „ Česko zpívá koledy.“ Sešli jsme v hojném počtu a společně jsme si zazpívali vybrané vánoční koledy. Zpívali jsme venku před spolkovým domem a aby nám nebyla zima byl připraven čaj a malé pohoštění. 

Akce říjen: 

18.10. - v opoledních hodináš místní mateřská škola v knihovně

23.10. Pondělní kurzy s Blankou - pletení z pedigu - cena kurzu 300,- na osobu- začátek kurzu v 17:00hodin

24.10.- beseda "jak se píše ve dvou" se spisovateli Jiřím W. Procházkou a Klárou Smolíkovou - začátek v 18:00 hodin

25.10. Dětský halloweenský ples - 13:00 hodin ve staročeské hospodě

 

 

Akce na červenec - srpen naleznete v prázdninových programech.

Akce na červen:

Úterý 6.6. - Písničky z pohádek

Úterý 13.6. Čtení pohádek

Úterý 20.6. Zpívánky ( Já pisnička 1.,2. díl)

Pátek 16.6. Indiánská noc ( starší Všeználek)

Pátek 23.6. Pasování prvňáčků na čtenáře

Všem dětem, rodičům, babičkám a osůbkám přeji příjemné prožití letních prázdnin a zároveň se těším na další akce a návštěvy naší místní knihovny.

Akce na květen

Úterý 2.5. v 16:00h –  Májový strom,  příspěvek na zajištěný materiál činí 20kč.

Sobotní ruční dílny – 6.5. ve 13:00h – Zdobení květináčů, příspěvek na prac. materiál činí 50kč.

Úterý 9.5. v 16:00h – Písničky z pohádek

Úterý 16.5. v 16:00h  - Čtení pohádek                                                                                           KristýnaS

 

 

 

Bečánovská kraslice V sobotu 8. 4. proběhla v knihovně „Bečánovská kraslice.“ Na vejce byly připraveny různé techniky zdobení. A tak se dalo zdobit temperou, barvou na sklo nebo třeba lepit na vajíčko bavlnky. Nechybělo ani klasické malování horkým voskem. Pro všechny bylo připraveno malé pohoštění a děti si za své kraslice odnesly domů odměnu. Všem účastníkům bych chtěla moc moc poděkovat.

 

 

NÁVŠTĚVA ŽÁKŮ A UČITELŮ - ZŠ OBECNICE - V KNIHOVNĚl

 

     Žáci MZŠ navštívili knihovnu V pondělí 13. 3. navštívili žáci 2. třídy s paní učitelkou Pokornou knihovnu. Společně jsme si četli z knížky Dášenka, čili život štěněte od známého autora Karla Čapka. Děti byly velice pozorné a aktivní. Bylo vidět, že druháčky čtení Dášenky velice bavilo. Myslím si, že pro některé se Dášenka stala inspirací pro domácí čtení. Všechny musím moc moc pochválit za to, jak pěkně čtou. Těším se na další setkání s nimi.

   Chtěla bych poděkovat žákům a učitelům ZŠ Obecnice za jejich návštěvu v Knihovně a Spolkovém domě Obecnice, která se uskutečnila. Pro děti jsem připravila povídání o tom, jak bude knihovna fungovat a k čemu bude sloužit Spolkový dům. Ptala jsem se žáků, jaké znají knihy a autory. Potom žáci hledali podle abecedy autory a knihy.

        Připravila jsem pro děti dvě soutěže do konce školního roku. Děti z první až páté třídy by měli nakreslit obrázek své nejmilejší pohádkové, či filmové postavy. Obrázky pak budou vystaveny v knihovně a někteří za své obrázky dostanou i nějakou odměnu. Bude probíhat také soutěž v recitaci. Z každé třídy by vyučující vybrali tři žáky, kteří by v knihovně svou vybranou báseň přednesli. Opět by vítěze čekala nějaká odměna.

        Věřím, že se žákům akce pořádané knihovnou budou líbit a rádi se zapojí do dalších soutěží. Snad se žákům  ZŠ v knihovně líbilo a budou se do knihovny rádi vracet.

 

 

              Čtení knih a jejich podrobný rozbor.

 

            Akce, kterou bychom chtěli pravidelně opakovat.

            Nejde o "nábor" nových čtenářů. Ale v době, kdy elektronizace zahlcuje svět, je třeba obnovit zájem o tištěné slovo. Kam se vytratila "slovní zásoba" nejen dětí, ale i dospělých? Četba knih je jedna z cest, jak to změnit!

 

                VÝSTAVA OBRAZŮ

        Od 6. 5. 2013 - se v knihovně bude konat výstava obrazů Magdaleny Kolářové.

        Obrazy budou vystaveny do konce července.

                                                                                           

            Soutěž v malování obrázků 

        V pondělí 13. 5. 2013 - se rozdávaly diplomy a ceny dětem, za jejich namalované obrázky.

        Děti měly knihovnou vyhlášenou soutěž - namalovat obrázek - na téma - "Má nejoblíbenější pohádková postava".

 

            Prezentace o Číně.

    Dne 13. 5. 2013 od 18.00 hod. proběhla ve Spolkovém domě prezentace o Číně.

    Prezentaci nám představil pan Stanislav Venclík, který nějaký čas v Číně pobýval.

    Prezentace byla velice zajímavá a poučná.